Analiza możliwości finansowych to podstawa

kasa

Bardzo ważne jest, aby każdy potencjalny kredytobiorca przed zaciągnięciem zobowiązania pamiętał o przeprowadzeniu analizy swoich finansów. Zobowiązanie kilkuletnie jest tak samo istotne jak te rozłożone na kilkanaście lat. Dlatego tak istotne jest by nasz budżet domowy został dokładnie prześwietlony pod względem osiąganych dochodów oraz wydatków. Tego typu działanie pozwoli oszacować wysokość raty, na którą będzie mógł sobie pozwolić potencjalny kredytobiorca.

Niektóre sytuacje wymuszają na kredytobiorcy wydłużenie okresu spłaty zobowiązania z kilku do kilkunastu lat. Takie rozwiązanie ma dużą zaletę w postaci zmniejszonej wysokości raty i choć zwiększa ono tym samym koszty kredytu to i tak nie są one odczuwalne.

Zdolność kredytowa

Przed podjęciem ostatecznych decyzji kredytowych najważniejszą kwestią jest możliwość zaciągnięcia zobowiązania. W tym celu należy dokładnie przeanalizować zdolność kredytową. Każda instytucja finansowa w ten sposób weryfikuje możliwości finansowe potencjalnego kredytobiorcy. Zdolność kredytowa zostaje określona na podstawie dochodów i wydatków danego klienta kredytowego. Nienaganna historia kredytowa to również istotny aspekt, któremu instytucja finansowa będzie się bacznie przyglądać. Tego typu informacji każdy bank zasięga od Biura Informacji Kredytowej, która odnotowuje wszystkie zobowiązania klienta jakie zaciągnął w swej przeszłości. Jeżeli spłacanie zadłużeń w przeszłości odbywało się bez opóźnień wówczas potencjalny kredytobiorca ma duże szanse na podjęcie kolejnego zobowiązania gotówkowego.

Zdolność kredytowa zależy od kilku czynników, do których należą:

  • Stan cywilny kredytobiorcy
  • Wiek kredytobiorcy
  • Wysokość osiąganego dochodu
  • Historia kredytowa

Co pomoże zwiększyć zdolność kredytową?

Każdy kredytobiorca przed zaciągnięciem zobowiązania może samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową kontaktując się z Biurem Informacji Kredytowej za pośrednictwem raportu, który dostępny jest online. Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje punkty za terminowe spłaty zobowiązań, dzięki czemu instytucje finansowe podczas weryfikacji przedstawionych dokumentów ocenia zdolność terminowej spłaty kolejnego zobowiązania. Tego typu analiza jest słuszna również ze względu na to, że czasem dane zawarte w BIK wymagają uaktualnienia gdyż bywa, że instytucje finansowe z opóźnieniem informują Biuro Informacji Kredytowej o spłaconym zobowiązaniu gotówkowym.

Poszukiwania oferty kredytu gotówkowego opartego na preferencyjnych warunkach warto oprzeć o dostępne online kalkulatory, porównywarki i rankingi ułatwiając porównanie między sobą ofert wielu banków. Każda z nich będzie zawierała informacje na temat całkowitego kosztu kredytu, wielkości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania oraz wysokości odsetek. W ten sposób można bez wychodzenia z domu przeanalizować dostępność ofert kredytowych na polskim rynku.