Zarobki i wydatki a szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego

mieszkanie

Bardzo ważnym zagadnieniem w procesie weryfikacji naszej zdolności kredytowej jest to, ile zarabiamy i wydajemy. Nie inaczej jest w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Bilans naszego budżetu mówi nam o tym, ile środków będziemy mogli przeznaczać na spłatę comiesięcznych rat. Poza tym sprawdzenie sytuacji finansowej jest bardzo istotne po to, aby ustalić, czy w ogóle dana osoba powinna zaciągać długi. Zarobki i wydatki to tylko dwa z parametrów, które są brane pod uwagę, niemniej jednak bez wątpienia mają one bardzo istotne znaczenie.

Czemu banki weryfikują nasz budżet i jak się to odbywa?

Instytucje bankowe pragną chronić się przed sytuacją, w której osoba niewypłacalna zaciągnie zobowiązanie i później nie będzie mogła go spłacić – mogą bowiem przecież pojawić się problemy z egzekucją długu, a banki wolałyby unikać takich sytuacji. Nasz budżet jest elementem posiadanej przez nas zdolności kredytowej, dlatego też poddaje się weryfikacji naszą kondycję finansową. Odbywa się to na różne sposoby – w przypadku zarobków gromadzi się dokumentację potwierdzającą wysokość przychodów. Jej kształt zależy od tego, w jaki sposób zarabiamy pieniądze. Wydatki natomiast często są szacowane na podstawie oświadczenia złożonego przez potencjalnego kredytobiorcę. W takich sytuacjach niejednokrotnie podaje się, między innymi, dane dotyczące liczby osób, które są na naszym utrzymaniu. Bilans pomiędzy wydatkami i zarobkami pozwala ocenić, na jaką wysokość comiesięcznych rat nas stać.

Kredyt hipoteczny a bilans zarobków i wydatków

Do obliczenia bilansu wystarczy po prostu odjąć wydatki od kwoty zarobków. W praktyce nie jest to jednak takie proste, ponieważ wiele osób zarobkuje w zróżnicowanych kwotach, a dodatkowo wydatki również przecież mogą ulegać modyfikacjom. Z perspektywy banku istotna jest również stabilność przychodów – jeżeli mamy umowę o pracę, jest to postrzegane inaczej, niż gdy pracujemy nieregularnie lub tylko dorywczo. Ten element również trzeba wziąć pod uwagę, jeśli oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Ma on bowiem niebagatelne znaczenie w ocenie naszej sytuacji finansowej przez instytucję bankową. Poza tym ta kwestia wpływa również na to, jaka dokumentacja będzie wymagana w naszym przypadku.