Zdolność kredytowa

Mimo tego, że bardzo często słyszymy w reklamach telewizyjnych że kredyt gotówkowy to kredyt dla każdego i każdy kto łoży wniosek otrzyma pozytywną decyzję kredytową, to nie jest ta do końca. Oczywiście, ten rodzaj kredytu możemy otrzymać zdecydowanie łatwiej niż np., kredyt hipoteczny który jest kredytem zaciąganym na bardzo długi okres czasu i na wysoką kwotę. Kredyty gotówkowe są udzielane na zdecydowanie mniejsze kwoty dlatego też ich otrzymanie jest zdecydowanie prostsze, jednak i w tym przypadku bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Zdolność kredytowa jest brana pod uwagę niezależnie od tego, o jaki kredyt się ubiegamy. Nie zmienia to jednak faktu, że bank z całą pewnością będzie miał na uwadze naszą zdolność, w dużo większym stopniu, oferując nam kredyt o wyższej wartości. Mowa w tym przypadku np. o kredycie gotówkowym o wartości 50 tysięcy złotych, a nawet 150 tysięcy złotych, ponieważ kredyt gotówkowy udzielany jest o takich kwot. Co więcej, kredyt gotówkowy nie jest w żaden sposób zabezpieczony jak ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego, co stanowi dodatkowe źródło ryzyka kredytowego dla banku.

Zdolność kredytowa jest oczywiście kluczowa w przypadku kredytu na mieszkanie, ale barana jest pod uwagę także przy zaciąganiu innych kredytów. Bank udzielając zgody kredytowej na kupno nieruchomości, musi mieć pewność, że wysoka kwota zadłużenia oraz bardzo długi okres spłaty nie staną się dla nas przeszkodą w trakcie spłaty zobowiązania.

Na szczęście brak odpowiedniej zdolności kredytowej wcale nie skreśla nasze szanse na kredyt całkowicie. Istnieją sposoby które mogą pomóc nam zwiększyć swoją zdolność kredytową. W tym przypadku dość oczywistym rozwiązaniem jest zalecenie, by przed złożeniem wniosku o kredyt spłacić wszystkie inne zobowiązania, które mogą obciążać nasz budżet, wpływając bezpośrednio na naszą zdolność kredytową. Jeśli jest to jednak niemożliwe, możemy zdecydować się na złożenie wniosku o kredyt ze współkredytobiorcą, bądź też wydłużyć okres spłaty lub postanowić skorzystać z ubezpieczenia kredytu.

Kalkulator zdolności kredytowej

Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt a nie mamy pewności czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową możemy obliczyć ją sami. W internecie znajdziemy ogólnodostępne i darmowe kalkulatory zdolności kredytowej, które pomogą nam ocenić nasze szanse na zgodę kredytową, nawet jeśli jesteśmy w trakcie spłaty innego kredytu gotówkowego. Aby obliczyć swoją zdolność kredytową musimy określić, jakiego rodzaju zadłużenie nas interesuje, oraz podać kilka informacji, przede wszystkim kwotę kredytu, o jaki chcemy się ubiegać, a także termin spłaty. Następnym krokiem jest określenie opłat wynikających np. z utrzymania mieszkania, kosztów związanych z zakupami, transportem, a także wysokość raty innego zadłużenia. Prawidłowo wypełniony kalkulator określi czy bank będzie skłonny udzielić nam zgody kredytowej. Weźmy jednak pod uwagę, że każdy bank ma inną metodę oceny kredytobiorcy.