Dla kogo konsolidacja kredytów?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest konsolidacja, czyli kredyt konsolidacyjny. Jest to połączenie w jedną ratę wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań: kredytów (gotówkowych, samochodowych, mieszkaniowych itp.), pożyczek, zadłużeń na karcie kredytowej, czy też limitu w koncie. Oznacza to, że miesięcznie nie będziemy już płacić kilku rat w różnych bankach, a jedynie jedną ratę w banku w którym zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny.

Co daje konsolidacja kredytów?

O konsolidacji można powiedzieć, że jest ciekawym rozwiązaniem finansowych z którego możemy skorzystać w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, jeśli chcemy poprawić swoją płynność finansową. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, a co za tym idzie, zmniejszenie comiesięcznej raty. Oczywiście dłuższy okres kredytowania powoduje konieczność spłacenia większych odsetek, ale w sytuacji gdy chcemy poprawić bieżącą sytuację finansową, może mieć to dla nas drugorzędne znaczenie. Natomiast druga sytuacja to kwestie ekonomiczne, na konsolidacji można zaoszczędzić. W tym jednak przypadku trzeba wnikliwie przeanalizować wszystkie koszty i oczywiście nie korzystać z możliwości wydłużenia okresu kredytowania. To rozwiązanie jest dla osób w dobrej kondycji finansowej, które jednak nie chcą płacić kilku różnych rat, a jedynie jedną w konkretnym banku. Pozwala to na lepsze zarządzanie finansami i kontrolę nad domowym budżetem.

Na co zwrócić szczególną uwagę.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny warto na początku skorzystać z porównywarek i rankingów, które znajdziemy w internecie. To da nam wstępny obraz ofert dostępnych na rynku. Analizując oferty zwróćmy szczególną uwagę na kwotę raty po konsolidacji. Aby konsolidacja miała sens, musi ona być niższa (bądź taka sam) niż suma dotychczasowych rat, zwłaszcza wówczas gdy korzystamy z wydłużonego okresu kredytowania. Dobrym wstępnym wyznacznikiem opłacalności kredytu jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli wskaźnik pokazujący ile będzie nas kosztował cały kredyt. Niestety nie uwzględnia on niektórych opłat dodatkowych na przykład wymaganego ubezpieczenia, ale w dużej mierze daje realny pogląd na koszty kredytu.

Podejmując decyzję o konsolidacji nie czekajmy do ostatniej chwili. Jeśli nasza sytuacja finansowa jest już bardzo zła, to nawet na połączenie kredytów będzie już za późno. Dla banku tylko kredytobiorca wiarygodny, rzetelny i z płynnością finansową jest dobrym klientem, któremu można zaoferować konsolidację kredytów. Potrzebujesz więcej informacji o konsolidacji? Nic prostszego, uzyskasz je na 17bankow.