Co zwiększa szansę na otrzymanie dobrego kredytu hipotecznego?

Niektóre czynniki pozwalają kredytobiorcy zoptymalizować współpracę z bankiem przy obsłudze kredytu hipotecznego. Do otrzymania dobrego kredytu hipotecznego potrzebujesz zawsze pozytywnej zdolności kredytowej, a także sporego wkładu własnego ustalonego odgórnie przez KNF.

Własne oszczędności przy kredycie hipotecznym

Im większy wkład własny, tym korzystniejsze utrzymanie kredytu hipotecznego. Według aktualnych standardów ustanowionych przez Komisję Nadzoru Finansowego (rekomendacja S) wkład własny powinien sięgać poziomu 20%. Banki wprowadzają oferty z niższym wkładem własnym, ale dochodzi wtedy do drogiego ubezpieczenia, dopóki kwota nie wyrówna się z odgórnymi ustaleniami. Z tego wynika, że posiadanie właściwego wkładu własnego na początku już daje kredytobiorcy przewagę ekonomiczną.

Celowe ograniczenie wydatków

Ograniczenie wydatków w budżecie domowym też odbija się na pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt hipoteczny. Rezygnacja z drogiego samochodu, spłata limitów na kartach kredytowych, wyeliminowanie pożyczek konsumpcyjnych z dotychczasowego życia, podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez członka rodziny to tylko niektóre z najważniejszych przykładów wartościowego działania. Bank analizuje bowiem stosunek realnych dochodów do wydatków gospodarstwa domowego, także z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji. Inaczej bank patrzy na klienta z Warszawy, a inaczej z tzw. Polski B. Kredytobiorca powinien pamiętać, że ewentualne wprowadzenie świadczenia 500+ do wniosku kredytowego nic nie da, bo bank po prostu nie uwzględni tych pieniędzy w analizie zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny, a inne długi przy analizie zdolności kredytowej

Jeżeli posiadasz zobowiązania konsumpcyjne, a chcesz jednak starać się o kredyt hipoteczny pomyśl o konsolidacji, ponieważ wskazana forma restrukturyzacji obniży ratę miesięczną i ujednolici sposób spłaty. To dla banku pozytywna informacja ze względu na ograniczenie ryzyka współpracy. Zupełny brak historii spłaty zobowiązań też źle wygląda przy kredycie hipotecznym. Przy planowaniu większych inwestycji przyszły kredytobiorca bez historii kredytowej powinien rozpatrzyć zaciągnięcie nawet niewielkiej pożyczki ratalnej dostępnej w popularnych marketach.